Vil du starte på Allikelund Gymnasium til august 2021, så søg ind og tilmeld dig på optagelse.dk inden 1. marts 2021.

På Allikelund Gymnasium har vi HHX, HTX, EUX, EUD og 10. klasse (K10).

HHX og HTX er vores to gymnasielinjer – den ene har fokus på business, handel og foretning, hvorimod den anden linje har fokus på det naturvidenskabelige.

Hør vores elever fortælle om HHX og HTX: 

EUX er vores erhvervsfaglige studentereksamen. Ved at tage en EUX bliver man både student og faglært.

Oplev EUX på Allikelund her: 

Vi har også EUD Business på Allikelund Gymnasium. Her har vi erhvervsuddannelser inden for handel, detail og event.

Hør mere om EUD Business hos os: 

Vil du tage et 10. skoleår inden du starter på en ungdomsuddannelse, så kan du starte på K10 på Allikelund Gymnasium. Her vil du få en smagsprøve på, hvordan det er at gå på en ungdomsuddannelse samtidig med, at du får et spændende og lærerigt skoleår, der har en masse forskelligt at byde på.

Oplev 10. klasse på Allikelund: 

Brug for vejledning?
Har du spørgsmål til en af vores uddannelser, så er du altid velkommen til at skrive eller ringe til os.

Vil du vide mere om HHX eller HTX, så kan du kontakte vores studievejleder Helle Kanding Fluegel på hfl@eucnvs.dk eller på telefon 61 938 668.

Vil du vide mere om EUX, EUD eller K10 på Allikelund, så kan du kontakte studievejleder Kamilla Schmidt Riise på kaje@eucnvs.dk eller på telefon 30 701 867. 

Vi glæder os til at modtage din ansøgning!