Inden ferien fik 1x en opgave, hvor de skulle tænke ud af boksen, inde i boksen…
Inden i forskellige bokse lå en opgave sammen med forskellige værktøjer, til at løse opgaven. Eleverne skulle ved hjælp af værktøjerne tænke ud af boksen, for at finde den bedste løsning på opgaven.
For hvordan for man egentlig 3 personer gennem et A4 papir? og hvordan får man 5 balloner med helium til at blive på gulvet, med kun 1 sugerør, 1 serviet, 1 papir, 3 elastikker, 1 fjer og et fødselsdagsflag? Det kan der være mange løsninger på, men når man er begrænset til nogle bestemte værktøjer, er det ikke nødvendigvis så nemt.



Øvelsen skulle give dem et indblik i nødvendigheden af creative constraints, for at kunne tænke ud af boksen. Undersøgelser viser nemlig, at når muligheder er begrænset, kan man finde flere og bedre løsninger.
I PU skal de nemlig til at være innovative og de skal bruge deres opstillede krav til deres løsning, som creative constrains og så derefter tænke ud af boksen og finde en løsning på deres selvvalgte problemstilling.