Forleden optog Sofie og Rochelle en lille video om deres nye fag afsætning på HHX. En rigtig god video, som kom vidt omkring på Facebook-side.

Bag om den lille film
− Vores underviser Charlotte spurgte, om vi ville optage en lille video af vores nye fag – og det kunne vi ikke sige nej til, indleder Sofie.

− Vi lavede lige en lille brainstorm og et semi-struktureret interview ud fra stikord. Så lagde vi disse noter væk og trykkede på video på mobilen. Lidt efter lå vi på vores gymnasiums – Allikelund Gymnasium – medier, og så tog det ellers fart. Lige nu har vi alene på Facebook fået 321 visninger.

Sofie (tv.) og Rochelle på rektors kontor for at tale om videoen.

Set af mange
Og det er ikke kun i Kalundborg, de visninger er kommet. For som Rochelle forklarer med et smil:

− Mine venner på Slotshaven Gymnasium har set denne video på storskærm i klassen – det er lidt sjovt. Og vi har selv delt den, og mange andre har delt den.

− Det var fedt. Vi lavede en video, og folk gad godt at se den. Min veninde spurgte faktisk: “Hvornår holder I åbent hus? Det lyder som et fedt gymnasium”, afslutter Sofie.

På Allikelund Gymnasium er vi stolte af, at vi har en ungdomsuddannelse, som er så cool, at andre deler os – og så er vi stolte af at have engagerede elever som Sofie og Rochelle, der har helt styr på deres fag og er gode repræsentanter for Allikelund.