Hvert år optages der elever fra Allikelund Gymnasium på ATU – Akademiet for Talentfulde Unge.
Gå i dybden med dine interesser
Det er elever på 1.g på HHX og HTX, som er særligt talentfulde og derfor i dette diplomprogram får mulighed for workshops, forelæsninger, universitetsbesøg og meget mere ved siden af skolen, så de kan udvikle sig personligt samt skærpe og dyrke deres store interesse yderligere. Hvad end det er økonomi, filosofi, innovation, matematik eller noget helt femte, du interesserer dig for. For talent skal dyrkes.

William (tv.) og Tobias med deres diplomer ude foran Allikelund Gymnasium.
Nu færdige – studentereksamen venter
De sidste år – siden de gik i 1.g – har vi haft Tobias Keller Jørgensen og William Maass Bjartalid fra 3.A (HHX) med på ATU, hvor de har kunnet supplere deres viden fra gymnasiet, samtidig med de har netværket med andre unge.
Det har været et spændende forløb, som Tobias og William her i januar 2019 – få måneder før de bliver studenter – er blevet afsluttet med diplomoverrækkelse.